Podłogi interaktywne z projektorami wideo.

Bilbordy, nawet te gigantycznych rozmiarów mogą pozostać niezauważone. Mamy tendencję do omijania ich wzrokiem. Wiemy czego się spodziewać. Kolejna reklama niezwykle nowoczesnego, fantastycznego produktu, który zgodnie z sugestia producenta jest nam oczywiście niezwykle potrzebny. Nauczyliśmy się wypierać tradycyjne formy reklamy ze swojej świadomości. Reklamodawcy stają więc przed nie lada wyzwaniem. W jaki sposób, choć na krótką chwile zdobyć uwagę przechodniów? Odpowiedzią mogą być podłogi interaktywne.

Ich rodzajów jest wiele. Niektóre są dopiero na etapie wdrażania projektu, inne z powodzeniem wykorzystywane są w kampaniach promocyjnych. Najpopularniejsza kategorią wśród podłóg interaktywnych są podłogi wykorzystujące projektory wideo. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. Oto ich krótki przegląd.

Zacznijmy od tego, czym właściwie są podłogi z projektorem wideo. Ich rdzeniem są dwa elementy: czujnik ruchu, występujący najczęściej w postaci kamery oraz projektor, montowane z reguły na suficie. Połączone działanie tych dwóch urządzeń daje bardzo ciekawe możliwości. Zadaniem kamery jest rejestrowanie ruchu osób, które znajdują się w jej zasięgu. Reakcją na ten ruch jest obraz wyświetlany na podłodze przez projektor. Dzięki zastosowaniu projektora możliwe jest wyświetlanie realistycznego obrazu w wysokiej rozdzielczości na dosyć dużej powierzchni. Interaktywne podłogi mają zazwyczaj po kilka metrów długości i szerokości. Oczywiście powierzchnię tę można powiększać jeszcze bardziej, ale z reguły odbywa się to kosztem rozdzielczości. Wyświetlany obraz nie posiada wówczas zbyt dobrej jakości.

Niewątpliwą zaleta podłóg interaktywnych z projektorami montowanymi na suficie jest możliwość obsługi kilku użytkowników jednocześnie. Nie ma ryzyka, że jedna osoba zasłoni drugą. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania to fakt, że całe oprzyrządowanie podłogi jest poza zasięgiem użytkowników. Jest więc niezauważalne, a co za tym idzie bezpieczniejsze.

Należy jednak wspomnieć również o wadach takiego rozwiązania. Zamontowanie kamer wymusza odpowiednią wysokość sufitu. Nie może on być ani zbyt wysoki, ani za niski. Musi również istnieć techniczna możliwość zamontowania na nim urządzeń.

Alternatywą dla podłóg interaktywnych montowanych na stałe jest użycie przenośnych wyświetlaczy. Przenośny układ kamery i projektora działa wówczas nie w pionie, a w poziomie. Rozwiązanie to można zastosować, gdy skorzystanie z sufitu jest niemożliwe albo po prostu nieopłacalne. Przenośne wyświetlacze nie należą do zbyt drogich urządzeń. To bardzo praktyczna opcja. Ma jednak pewne minusy. Przy użyciu przenośnych wyświetlaczy zyskujemy o wiele mniejszą powierzchnie interaktywną. Z reguły nie przekracza ona metra w każdą stronę. Ta dużo mniejsza powierzchnia może być wykorzystywana tylko przez jedna osobę. Chodzi nie tylko o wymiary podłogi interaktywnej, ale również poziome rejestrowanie ruchu. Osoba stojąca bliżej kamery zasłaniałaby po prostu użytkownika stojącego dalej. W przypadku niewielkich instalacji to rozwiązanie zdaje jednak egzamin. Jest przy tym bardzo poręczne, łatwe do przenoszenia oraz instalacji.