O przewadze muzeum interaktywnego nad muzeum tradycyjnym.

Tradycyjne muzea np. regionalne lub lokalne są dla współczesnego odbiorcy mało atrakcyjne. Bardzo często posiadają ubogie zbiory. Sposób ich ekspozycji również nie należy do najciekawszych. Mimo tego, oczywiście spełniają one swoje funkcje społeczne, historyczne oraz kulturowe. Posiadają zapewne również wielu zwolenników, bo przecież gromadzą unikatowe pamiątki i bywają źródłem cennych informacji.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że instytucje takie przegrywają konkurencję z nowoczesnymi projektami muzealnymi. Nowopowstałych multimedialnych muzeów jest wiele. Ciągle też rodzą się nowe inicjatywy. Interaktywne muzea cieszą się popularnością z wielu względów. Użytkowników, zwłaszcza młodsze pokolenia odbiorców, przyciąga przede wszystkim nowoczesność , innowacyjność oraz atrakcyjna forma przekazu. Poznawanie historii przy użyciu nowych technologii oraz interaktywnych prezentacji jest o wiele ciekawsze, niż pochylanie się nad zakurzonymi gablotami i oglądanie eksponatów, które choć same w sobie mogą być interesujące, to wtłoczone w sztywne ramy tradycyjnego muzealnictwa, przestają być atrakcyjne dla młodego odbiorcy.

Coraz więcej ośrodków muzealnych wykorzystuje dziś nowoczesne technologie oraz interaktywne sposoby przekazywania wiedzy. Przykłady takich muzeów zna każdy z nas, bo o tego typu instytucjach mówi się coraz głośniej w mediach. Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki Kopernik to ogromne przedsięwzięcia, które już w momencie narodzin ich koncepcji zmierzały w stronę sukcesu. Jednak również mniejsze inicjatywy takie, jak Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Centrum Nauki Eksperyment czy trójmiejskie Centrum Hewelianum z pewnością zasługują na uwagę.

Te interaktywne ośrodki muzealne przyczyniają się do zmian w naszym podejściu do muzeum. Kreują też zupełnie nowe przyzwyczajenia użytkowników. O ile kiedyś byliśmy nastawieni na jednorazową wizytę w muzeum, mniej lub bardziej dokładne zapoznanie się z ekspozycją i pożegnanie się raz na zawsze z jego murami, o tyle dzisiaj zwiedzanie muzeum należałoby raczej rozłożyć w czasie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że skala ekspozycji przygotowywanych dziś w muzeach jest ogromna. W ciągu jednej czy nawet kilku wizyt nie jesteśmy w stanie zapoznać się z wszystkimi informacjami. Co więcej, nowoczesne ośrodki muzealne mają dziś o wiele większe możliwości, niż muzea tradycyjne. Są w stanie bardzo szybko pozyskać nowe eksponaty, materiały oraz wzbogacić się o nowe informacje. Przygotowanie kolejnych ciekawych ekspozycji nie nastręcza więc zbyt wielu problemów. Muzeum nowoczesne, muzeum interaktywne traci nieco swój pierwotny charakter. Zamienia się bardziej w centrum kulturalne, wyposażone w sale konferencyjne, biblioteki oraz kawiarnie.

Coraz więcej muzeów będzie wykorzystywać multimedia. To trend, który jest już nieodwracalny. Czy wraz z nim tradycyjne ośrodki muzealne znikną z naszej kulturalnej mapy? To pytanie z rodzaju, czy ebooki wyprą tradycyjne książki. Oczywiście, że zawsze istnieć będzie grupa użytkowników muzeów, którzy zamiast interaktywnej prezentacji, będą woleli na własne oczy obejrzeć dekret średniowiecznego władcy, opatrzony jego pieczęcią.