Muzeum Toruńskiego Piernika. Interaktywne, nowoczesne, wyjątkowe.

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Torunia są oczywiście toruńskie pierniki. Nic więc dziwnego, że miasto doczekało się Muzeum Toruńskiego Piernika. Miejsca unikatowego w skali naszego kraju i wyjątkowego, jeżeli chodzi o turystyczną mapę Europy. Muzeum pozwala odwiedzającym przenieść się w niezwykły świat toruńskiego specjału i odkryć wszelkie jego tajemnice.

Muzeum Toruńskiego Piernika

To wyjątkowe miejsce mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese na Starym Mieście. Lokalizacja jest oczywiście nieprzypadkowa. Małżeństwo Johanna Weese z Dorotheą Schreiber 14 lutego 1763 roku można uznać za początek jednego z najsłynniejszych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją pierników. Chodzi o Fabrykę Cukierniczą „Kopernik” S.A.

Otwarcie muzeum jest wynikiem pracy trwającej ponad trzy lata. Skala przedsięwzięcia jest bowiem ogromna. Sama ekspozycja zajmuje ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni. Została podzielona na kilka sekcji: Piernikowe korzenie — od formy do pieca; Zmysłowy świat piernika; Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie. Zwiedzający muzeum poznają zarówno składniki i sposoby wytwarzania toruńskich pierników, jak i ich dystrybucję na przestrzeni dziejów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, interaktywnych form prezentacji użytkownicy muzeum mogą aktywnie uczestniczyć w tej niezwykłej lekcji historii. Dotyczy to wszystkich wymienionych sekcji muzeum.

W piwnicy znajduje się wystawa przybliżająca dawne formy piernikarskie i zabytkowe piece do wypieku pierników, a wśród nich prawdziwa perełka, oryginalny piec przemysłowy z lat 60. XX wieku, przekazany przez fabrykę „Kopernik”. Multimedialne prezentacje pookazują, w jaki sposób piec działał. Pracownia snycerska z unikatową kolekcją form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku jeszcze bardziej wprowadza w klimat dawnych czasów.

Na parterze prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy choć przez chwilę chcą poczuć się jak pracownik fabryki produkującej pierniki. Warsztaty piernikarskie, podczas których odwiedzający muzeum mogą upiec własnoręcznie tradycyjne pierniki z oryginalnego ciasta i przypraw, połączone z obowiązkową degustacją.

Na pierwszym piętrze można przekonać się, że pierniki były obecne również w codziennym życiu mieszkańców Torunia. Można tu złożyć wizytę w tradycyjnej kuchni, w której wypiekało się domowe specjały lub w sklepie z przełomu XIX/XX wieku. Niewątpliwą atrakcją jest samochód dostawczy dostawczego „Żuk”, którym w czasach PRL-u pierniki rozwożono do sklepów. Dzięki szerokiej ekspozycji można zapoznać się z różnymi rodzajami pierników oraz ich produkcją w dawnej i obecnej fabryce.

Niezwykle nowoczesną formą ekspozycji jest „wirtualna garderoba”. To zabawa interaktywna dla zwiedzających polegająca na wcieleniu się w rolę kramarki czy właściciela fabryki. W muzeum dostępna jest również interaktywna książka kucharska, z której można „skraść” przepis na toruńskie pierniki. Przygotowana została również specjalna multimedialnej projekcji na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A.