Możliwości podłóg zintegrowanych

Podłogi zintegrowane to szczególny rodzaj podłóg interaktywnych. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że wszystkie elementy urządzenia takie, jak czujniki ruchu czy wyświetlacze, ukryte są wewnątrz podłogi. Uniwersalność tego typu rozwiązań sprawia, że są one bardzo szeroko wykorzystywane. Wystarczy odnotować, że podłogi zintegrowane zostały użyte do reklamy i promocji produktów giganta motoryzacyjnego, jakim niewątpliwie jest Volkswagen.

O czujnikach słów kilka

Połogi interaktywne nazwane zostały w taki, a nie inny sposób, ponieważ to właśnie możliwość interakcji decyduje o ich wyjątkowości. Podłoga taka niejako „wyczuwa” osobę, która wchodzi w z nią w interakcję. Co to oznacza w praktyce? Podłoga nie tylko „wyczuwa” pojawienie się osoby, ale również odczytuje jej położenie i śledzi wszelki ruch. Taką możliwość gwarantuje zastosowanie rozmaitych rozwiązań. Od tych najprostszych, czyli czujników reagujących na dotyk, poprzez zdecydowanie bardziej zaawansowane takie, jak przewody piezoelektryczne oraz niewielkie radary dopplerowskie. W przypadku podłóg z projektorami używa się kamer i czujników optycznych. One również mogą być zastosowane w podłogach zintegrowanych. Różnica jest jedna. Wszystkie wymienione elementy znajdują się pod podłogą.    

Tylko w podłogach zintegrowanych możliwe jest zastosowanie tzw. czujników nacisku. Są one niezwykle precyzyjne. Potrafią określić miejsce, w którym stoi dana osoba, ale zarejestrują również, którą częścią stopy użytkownik naciska na podłogę i gdzie znajduje się jego środek ciężkości. Ustalenie tych danych to zaledwie krok od wyznaczenia ułożenia całej sylwetki, bo takie możliwości również zintegrowana podłoga posiada.

Plusy i minusy podłóg zintegrowanych

Podłogi zintegrowane wykrywają użytkowników od spodu. Zostaje w ten sposób wyeliminowany problem związany z zasłanianiem jednej osoby przez drugą. Gdy mamy do czynienia z detekcją z góry czy też z boku, takie zasłonięcia zdarzają się bardzo często. W przypadku detekcji z dołu taka sytuacja zdarza się w zasadzie tylko w tedy, gdy jeden z użytkowników nadepnie na stopę drugiego. Mimo niewątpliwych zalet podłogi zintegrowane mają również swoje minusy. Największym jest konieczność głębokiej ingerencji wewnątrz podłogi. O głębokości decyduje konstrukcja urządzenia. Może to być kilka centymetrów, ale również kilka metrów. Takie ekstremalne przypadki zdarzają się rzadko, ale wiążą się z koniecznością dostępu do pomieszczenia zlokalizowanego poniżej. W przypadku płaskich konstrukcji można położyć je również na wierzchu istniejącej podłogi. Niestety wówczas są one widoczne, a nawet w wyraźny sposób odstają. Wrażenia estetyczne zostają więc w pewien sposób naruszone.

Praktyczne wykorzystanie podłogi zintegrowanej

Wróćmy do wspomnianej na początku kampanii promocyjnej Volkwagena. To przykład naprawdę kreatywnego podejścia do wykorzystania podłóg zintegrowanych. Dzięki użyciu kafelków z naciskiem ruchu zwykłe schody ruchome zmieniają się w klawiaturę. Końcowy efekt jest niewątpliwie bardzo ciekawy.