Wady i zalety poszczególnych urządzeń multimedialnych

Nowoczesna edukacja to nie tylko odpowiednie programy nauczania, ale również multimedialne pomoce edukacyjne. Współczesna szkoła powinna nadążać za postępem technologicznym. Uczniowie są przyzwyczajeni do nowych technologii. To pokolenia dla których smartfon, tablet czy laptop to sprzęt obecny w codziennym życiu. Urządzenia multimedialne powinny znajdować się więc na wyposażeniu każdej szkoły. Pytanie, które z nich wybrać i jakimi kryteriami się przy tym kierować? W szerokiej ofercie pomocy dydaktycznych znajdują się tradycyjne projektory, tablice interaktywne i interaktywne monitory dotykowe. Ich funkcje są podobne, a każde z tych urządzeń ma swoje plusy i minusy. Warto je poznać, przed dokonaniem zakupu.

Tradycyjne projektory

Większość szkół wyposażona jest już w białe tablice sucho ścieralne. Tradycyjny projektor w połączeniu z taką tablicą może stworzyć naprawdę ciekawy i pożyteczny duet. Dzięki projektorom możemy uzyskać interaktywna powierzchnię, a zwykła tablica zmienia się w całkiem nowoczesny nośnik. Projektory montowane są zazwyczaj na ścianach. Nie grozi nam więc wizja plątaniny kabli. Obrazy, który możemy wyświetlić za pomocą projektorów są naprawdę duże. W dodatku istnieje możliwość podłączenia do jednego urządzenia kilku komputerów. Oto zalety tradycyjnych projektorów. Mają one jednak również pewne wady. W momencie projekcji na tablicy pojawia się cień urządzenia, a lampa projektora daje dosyć intensywne światło, które może po prostu razić. Poza tym praca z tym urządzeniem przy dziennym oświetleniu może być utrudniona. Konieczne są więc rolety przyciemniające. Przed rozpoczęciem pracy z projektorem, konieczne jest nagrzanie jego lampy, co również może stanowić pewne utrudnienie.

Tablice interaktywne

Parametry tych urządzeń są podobne, jak w przypadku tradycyjnych projektorów. Podstawową zaletą tablic interaktywnych jest ich uniwersalność. Cena jest dużo korzystniejsza, niż w przypadku monitorów dotykowych, i to przy przekątnej powyżej 75''. Wad jest sporo. Przede wszystkim tablice interaktywne wymagają każdorazowej kalibracji przy poruszeniu projektora. Można do nich podłączyć tylko jeden komputer. Co więcej, instalacja tych urządzeń nie należy do najłatwiejszych. Należy odpowiednio dobrać projektor, umiejętnie skalibrować jego ustawienia i dopiero wówczas można rozpocząć pracę. Zapoznanie się z działaniem tego urządzenia i opanowanie jego obsługi wymaga pewnego czasu.

Monitory interaktywne

Cena tych urządzeń jest zdecydowanie najwyższa. Jednak biorąc to kryterium pod uwagę, należy uwzględnić również niższe koszty eksploatacji. W dłuższej perspektywie czasu to rozwiązanie może okazać się najbardziej opłacalne. Przy niskim zużyciu energii, możemy uzyskać doskonałą jakość obrazu, który w dodatku pozbawiony jest cieni. Monitory interaktywne sprawdzają się w różnych warunkach pracy. Są gotowe do działania od razu po uruchomieniu. Możliwe jest podłączenie do nich kilku komputerów. Eksploatacja tych urządzeń ma jednak pewne ograniczenia. Nie użyjemy ich z pewnością jako zwykłych tablic sucho ścieralnych, jak w przypadku tablic interaktywnych.